Obezbjeđen izvoz 85.000 tona brašna u Tursku

Bez autora
Feb 04 2018

Izvoz brašna u Tursku, kao glavno izvozno tržište za ovaj proizvod iz BiH, biće nastavljen i u ovoj godini, rečeno je na sastanku koji je u petak u Bijeljini ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović održao sa predstavnicima mlinske industrije u BiH.Prošle godine izvoz u Tursku je iznosio 103.000 tona brašna i 40.000 tona uglavnom pšenice, a ti su aranžmani obezbijedili BiH više od 70 miliona KM, rekao je Šarović. Kako je kazao Saša Urošević iz banjalučkog mlina Žitoprodukt Turska je imala namjeru, i o tome je obavijestila BiH da aranžman u ovoj godini svede na 30.000 tona, ali je ministar Šarović kroz pregovore obezbijedio mogućnost izvoza u Tursku minimum 85.000 tona brašna.

Obezbjeđen izvoz 85.000 tona brašna u TurskuIzvoz brašna u Tursku, kao glavno izvozno tržište za ovaj proizvod iz BiH, biće nastavljen i u ovoj godini, rečeno je na sastanku koji je u petak u Bijeljini ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović održao sa predstavnicima mlinske industrije u BiH.

- Prošle godine izvoz u Tursku je iznosio 103.000 tona brašna i 40.000 tona uglavnom pšenice, a ti su aranžmani obezbijedili BiH više od 70 miliona KM, rekao je Šarović nakon sastanka.

Kako je za Oslobođenje kazao Saša Urošević iz banjalučkog mlina Žitoprodukt Turska je imala namjeru, i o tome je obavijestila BiH da aranžman u ovoj godini svede na 30.000 tona, ali je ministar Šarović kroz pregovore obezbijedio mogućnost izvoza u Tursku minimum 85.000 tona brašna.

Šarović je naveo da je na sastanku bilo riječi i o problemima mlinarskog sektora sa cijenama, kvalitetom domaće pšenice i pitanju podsticaja, a jedan od zaključaka jeste da treba organizovati sastanak i sa resornim ministrima Republike Srpske i Federacije BiH

Žitoprodukt je prošle godine bio najveći izvoznik brašna iz BiH sa izvezenih 20.000 tona, od čega 98 posto u Tursku, a ostalo u Crnu Goru.

Međutim, prema riječima Uroševića, izvoz brašna iz BiH za Tursku u zastoju je od novembra prošle godine i to zbog cijene koja trenutno nije isplativa izvoznicima.

Kada je riječ o otkupu pšenice, ona se prema njegovim riječima od domaćih proizvođača otkupljuju manje od pet posto, a razlog je prije svega kvalitet pšenice. On je dodao da su domaći proizvođači stimulisani više na prinos, nego na kvalitet pšenice.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik